You are currently viewing Pielęgnacja biżuterii

Pielęgnacja biżuterii

Pielęgnacja biżuterii jest niezwykle ważna dla trwałości wyglądu. Nie zaniedbuj tego, jeśli chcesz cieszyć się nieprzemijającym urokiem swojej unikatowej biżuterii artystycznej i aby wygladała tak, jak pierwszego dnia.

Pielęgnacja biżuterii – czy na pewno jest konieczna? Ja mimo wszystko osobiście uwielbiam jak biżuteria pokryta jest zielonkawym nalotem. Dodaje jej to atrakcyjności. Ale rozumiem że nie wszystkim może się to podobać zatem krótki wpis dotyczący jak dbać o biżuterię

Podstawową metodą pielęgnacji przedmiotów wykonanych z miedzi i brązu jest usuwanie zanieczyszczeń gorącą wodą z mydlinami. Po wysuszeniu czyści się je cytryną lub cebulą i solą. Natomiast zielony nalot usuwa się szczoteczką maczaną w gorącym spirytusie z dodatkiem soli, po czym należy je osuszyć i wypolerować miękką szmatką.

pielęgnacja biżuterii z metali szlachetnych i nieszlachetnych
Pierścionek z glinki mosiądzu lekko zaśniedziały
pielęgnacja biżuterii
wisior z glinki miedzi

Pielęgnacja biżuterii z metali nieszlachetnych

Pielęgnacja biżuterii z metali nieszlachetnych jest również istotna. Metale nieszlachetne to między innymi stal, mosiądz i miedź. Większość z nich niszczy się po kilku latach użytkowania, a kluczem do przedłużenia ich trwałości jest odpowiednie przechowywanie. Metale te źle reagują na światło i wilgoć, dlatego najlepiej przechowywać je w zamkniętym pudełku w suchym miejscu, np. w sypialni.

pielęgnacja biżuterii
wisior z glinki miedzi

Aby unikać kontaktu sztucznej biżuterii z wodą, nie radzimy się w niej kąpać, uprawiać sportu czy wykonywać prac domowych. Woda, pot i detergenty z pewnością odbiorą jej blask. Biżuterię należy regularnie czyścić i nie czekać aż znajdzie się ona w opłakanym stanie. Polecamy użycie suchej, miękkiej ściereczki zrobionej z bawełny lub filcu lub z z orchy. Dodatkowo do opornych lub trudno dostępnych zabrudzeń możesz użyć miękkiej szczoteczki do zębów.

Ratunek dla biżuterii, której nie można wyczyścić ściereczką może okazać się pasta do zębów lub szare mydło. Z patyną możesz też poradzić sobie, używając pasty z sody oczyszczonej i wody. Dodatkowo sprawdzonym patentem na rdzę jest zanurzenie metalu w coca coli i wytarcie do sucha. Dodatkowo podpowiadamy, że aby biżuteria sztuczna nie brudziła skóry i nie uczulała, można nałożyć na nią warstwę bezbarwnego lakieru do paznokci, który zadziała jak warstwa izolująca.

Dodaj komentarz